Chemická olympiáda je postupová súťaž organizovaná v Slovenskej republike ako jedna z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov a je neoddeliteľnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu na školách. Žiaci na základných školách súťažia v 4 súťažných kolách - domácom, školskom, okresnom a celoštátnom.
Dnes nás na okresnom kole v Trstenej reprezentovali žiaci 9. ročníka, Marek Taraj a Marína Makanová. Chemická olympiáda pozostávala z dvoch častí, a to z teoretickej a praktickej. Teoretická časť bola zameraná na tému vodík a jeho zlúčeniny. Žiaci sa popasovali s chemickými vzorcami kyselín, solí, hydrogén solí, ale aj hydrátov solí, museli vedieť napísať sfarbenie univerzálneho indikátorového papierika, ak naň budú kvapnuté rôzne chemické látky. Zaujímavou chemickou úlohou tohtoročnej olympiády bola aj ,,finančná chémia“ Vedeli ste, že dvadsaťhalierová minca, ktorá sa na Slovensku do roku 2009 používala ako platidlo je zložená zo zliatiny hliníka a horčíka? Úlohou našich žiakov bolo chemickým výpočtom stanoviť vzájomný pomer týchto dvoch chemických prvkov v minci. Problémy im nerobili ani zápisy reaktantov a produktov a dopĺňanie stechiometrických koeficientov v chemických rovniciach hliníka a horčíka s kyselinou chlorovodíkovou.
V praktickej časti žiaci mali pripraviť reakciou manganistanu draselného s roztokom peroxidu vodíka vo vode nerozpustnú látku hydratovaný oxid manganičitý.
Chemická olympiáda má význam v tom, že podchytí talentovaných žiakov a rozvíja ich záujem. Súťažné úlohy boli obsahovo na úrovni gymnázia 1. ročníka.
V okresnom kole sme boli Úspešní. Marínka Makanová bola úspešná riešiteľka, Marek Taraj sa umiestnil na 3. miesto.
Marekovi aj Marínke GRATULUJEME a ĎAKUJEME za krásnu REPREZENTÁCIU školy. A ako povedal Dmitrij Ivanovič Mendelejev – ruský chemik, ktorý položil základy periodickej tabuľky chemických prvkov: „Bez usilovnej pracovitosti niet talentov ani géniov.“
Už teraz sa tešíme na ďalší ročník chemickej olympiády.
Mgr. Eva Tarajová